Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva förlagsverksamhet samt utveckling, marknadsföring och handel av dataspel, interaktiv underhållning och media. Vidare ska bolaget förvalta och exploatera sina immateriella rättigheter och varumärken samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 596 000 | 2 504 | 996 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 192 420 | -2 784 | -1 818 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 241 060 | 14 842 | 8 128 |
| Årets resultat (tkr) | 46 272 | 17 483 | 9 786 |
| Summa tillgångar (tkr) | 470 152 | 515 617 | 391 594 |
| Antal anställda | 7 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 596 000 | 2 504 | 996 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 192 420 | -2 784 | -1 818 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 241 060 | 14 842 | 8 128 |
| Årets resultat (tkr) | 46 272 | 17 483 | 9 786 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 43 414 | 725 | 2 013 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 426 737 | 514 892 | 389 581 |
| Tillgångar (tkr) | 470 152 | 515 617 | 391 594 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 228 847 | 47 517 | 21 600 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 935 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 240 370 | 468 100 | 369 994 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 470 152 | 515 617 | 391 594 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 7 410 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 16 079 | ||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 340 | ||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 7 | ||
| Omsättning per anställd (tkr) | 85 143 | ||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 4 547 | ||
| Vinstmarginal | 32.3% | -111.2% | -182.5% |
| Soliditet | 48.8% | 9.2% | 5.5% |
| Kassalikviditet | 177.5% | 110.0% | 105.3% |
Avalanche Studios Group AB ingår i en koncern med 36 bolag. Moderbolag är Fatalist Partners AB och koncernmoderbolag är Egmont International Holding A/S. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva förlagsverksamhet samt utveckling, marknadsföring och handel av dataspel, interaktiv underhållning och media. Vidare ska bolaget förvalta och exploatera sina immateriella rättigheter och varumärken samt bedriva därmed förenlig verksamhet.